Kompetentność spedytora w jego zawodzie

Spedytor to osoba, która profesjonalnie, za odpowiednie wynagrodzenie, zajmuje się przemieszczaniem towarów oraz czynnościami z tym związanymi.


Odpowiedzialność spedytora opiera się na wykonywaniu obowiązków:
- wysyłaniu lub odbiorze przesyłek albo wykonywaniu innych świadczeń - związanych z transportem materiału;
- poradzie spedycyjnej - udzielaniu konsultacji w zakresie przygotowania transportu;
- wyborze środka transportu;
- ubezpieczaniu towaru;
- zawieraniu z firmami transportowymi dokumentów transportowych;
- sporządzaniu i gromadzeniu dokumentów;
- nadzorze spraw związanych z załadunkiem, przeładunkiem oraz przewozem materiału.

Spedytor odpowiada za przewoźników i innych spedytorów, których wykorzystuje przy wykonaniu zlecenia, jeżeli ponosi winę za ich dobór. Dyspozytor może powierzyć wykonanie czynności osobie trzeciej. Jest to istotą umowy spedycji. Transportowiec, przy realizacji swoich zadań, zobowiązany jest do odpowiedniej solidności, jaka wynika z zawodowego charakteru tej działalności.

Czytasz obecnie ciekawy tekst, ale bez wahania kliknij także oryginalny serwis, a odnajdziesz interesujące informacje na ten temat.

Wiąże się to z powierzeniem wykonania usługi takim przewoźnikom i dalszym spedytorom, którzy z uwagi na ich profesjonalizm godni są zaufania. Źródło:

firma spedycyjna
Admin: MBWA PR
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wina w wyborze polega na braku odpowiedzialności w wyborze współpracownika (przewoźnika lub kolejnego spedytora), któremu spedytor powierza wykonanie przewozu towaru. Do określenia winy w wyborze istotne jest zaistnienie nieprawidłowości co do wyboru właściwej osoby oraz istnienie uprawnienia do samodzielnego działania podwykonawcy, któremu powierzono wykonanie transportu.

Dyspozytor nie jest odpowiedzialny za przewoźników i innych spedytorów, którymi posługuje się przy realizacji zlecenia, jeśli nie ponosi winy w procesie selekcji. Spedytor nie poniesie odpowiedzialności, jeżeli udowodni, iż dołożył odpowiedniej staranności przy selekcji przewoźników i innych spedytorów. Tj. powierzył wykonanie usługi takim przewoźnikom i dalszym spedytorom, którzy z uwagi na ich fachowość zasługują na zaufanie.
Stosowna staranność spedytora jest zachowana, jeśli uargumentuje on, że powierzył dane usługi transportowe - przewoźnikowi, którego fachowość i jakość świadczonych usług budziły zaufanie.
2022/05/14, 07:31:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.