Na czym polega proces cynkowania? Jakie są następne etapy cynkowania, które możemy wyróżnić?

Proces cynkowania to tak naprawdę kilka ważnych wstępnych etapów. Początkowo mamy bezpośrednie zanurzenie stalowego elementu w ciekłym cynku, dzięki czemu powstaje trwała mechanicznie i nieprzepuszczalna powłoka, jaka chroni materiał przed korozją. Pierwszy etap to mechaniczne usunięcie niejednorodności, jakie przylegają do powierzchni cynkowanego przedmiotu. Zanieczyszczenia tego typu, jak piasek, rdza lub pozostałości starej powłoki, likwidowane są sposobem obróbki strumieniowo-ściernej.

cynkowanie
Admin: Steve Snodgrass
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Mechanizm funkcjonowania tego procesu odnosi się do zlikwidowania różnego typu zanieczyszczeń z powierzchni stali, a to dzięki użyciu ściernych metalowych materiałów w obiegu zamkniętym. Tak wygląda cynkownia w pierwszym etapie, a jak prezentują się pozostałe etapy? Sprawdź tutaj: polecamy tę witrynę. Kolejny etap to odtłuszczanie. Jest to ważne, ażeby elementy stali stały się wolne od tłuszczu, substancji woskowatych i oleju, ponieważ uniemożliwiają one reakcję żelaza z cynkiem. Etap ten ma na celu uzyskane chemicznie jak najbardziej czystej powierzchni, na jakiej powstanie stop stali z cynkiem. W dalszym etapie jest trawienie powierzchni.

Może zainteresują ciebie także

Filtry trzeba wymieniać regularnie, w innym przypadku możemy wydać dużo gotówki na naprawę

formularz
Admin: ZnaneNieznane.pl
Na podstawie danych z: ZnaneNieznane.pl
Filtr to niesłychanie ważna część wielu maszyn. Ochraniają one wszystkie elementy przed zbyt szybkim zużyciem i często pełnią kluczową rolę.


Pozwala to na efektywne usunięcie niemetalicznych substancji, które mogą powstawać w okresie walcowania i wyżarzania elementów konstrukcyjnych. Najbardziej znany na to patent to kąpiel w kwasie solnym.

Czy nasz tekst zdaje się być ciekawy? Masz ochotę poznać dużo wiadomości na ten temat? Więc idź tu (http://www.odlew.com.pl/materialy-na-formy/materialy-obrabialne/ebablock) i czytaj następny opis.

Kolejny etap to topnikowanie. Zanurzamy elementy stalowe w roztworze wodnym chlorku cynku i chlorku amonu, ażeby zagwarantować optymalny przebieg reakcji chemicznych, które zachodzą w okresie cynkowania. Po takiej obróbce w kąpieli topnikowej elementy stalowe muszą być wysuszone w temperaturze sto dwadzieścia- sto pięćdziesiąt stopni Celsjusza.

To etap, jaki wymaga rzeczywiście znacznej precyzji i bardzo dużej ostrożności. Ważne jest stałe sprawdzanie temperatury układu, ponieważ niespodziewana zmiana warunków termicznych może spowodować zapalenie substancji chemicznych, które wchodzą w skład topnika oraz wpłynąć na zmniejszenie skuteczności obróbki. Finalny etap procesu cynkowania polega na zanurzeniu we wcześniejszym czasie przygotowanego stalowego podłoża w kąpieli stopionego cynku i temperaturze 445 - 455 stopni Celsjusza. W tego rodzaju warunkach żelazo i cynk dość szybko ulegają reakcji chemicznej, co bardzo skraca okres zanurzenia powierzchni stalowych. Zależnie od tego jaka jest to sytuacja, i czy jest to ocynkownia ogniowa (Lista polecanych ocynkowni ogniowych), proces jest bardziej intensywny.

Czy wiesz, że kolejne niezwykle ekscytujące teksty są na wyciągnięcie ręki? Sprawdź i zerknij pod link, a niewątpliwie poczujesz zadowolenie.

Dzięki temu może powstać powierzchniowy stop żelazo-cynk, który zawiera różnorodny stosunek obydwu składników.
2020/10/29, 08:05:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.