Na czym się opiera technika sitodruku, przy czym są wykorzystywane drukarki wykorzystujące tę technikę

Większość osób z pewnością miała okazję usłyszeć o takiej rzeczy jak sitodruk, hasło to jest ostatnio bardzo popularne i używane w wielu przypadkach. Jednak w praktyce jedynie nieduży procent z tych osób wie, na czym polega dokładnie sitodruk i jaka jest zasada urządzeń które drukują tym sposobem.


Sama metoda sitodruku od dawna jest wykorzystywana, pierwsze maszyny drukujące były obsługiwane ręcznie lub mechanicznie. Dopiero ostatnie lata i niezwykle szybki rozwój elektroniki sprawiły, że również w tym segmencie zaszły ogromne zmiany. Aktualnie na rynku jest ogromna liczba tego typu urządzeń, od niewielkich do półprofesjonalnych zastosowań aż po duże zaawansowane maszyny, mogące realizować wszystkie duże zamówienia.

Dzięki takiej dostępności sprzętu drukującego pojawiła się też bardzo duża oferta drukowania na koszulkach, czapeczkach, kubkach czy wielu innych przedmiotach, na których będzie tylko możliwość wydrukowania. Obecnie maszyna do sitodruku nie jest już jakimś wielkim wydatkiem (zobacz na stronie firm Daab), z tego też powodu bardzo często spotyka się je nawet w niedużych firmach.

sitodruk
Admin: Women's Studio Workshop
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Najistotniejszym elementem maszyn do sitodruki są sita, zbudowane z metalowej lub nylonowej siatki (http://poldannet.pl/pl). Siatka ma oczka o bardzo małej średnicy i służy do druku jednego koloru, jeżeli potrzeba by ich było więcej to do każdego potrzebna jest niezależna siatka. Za pomocą specjalnej emulsji i lampy utwardza się na sitach te części, które mają nie być drukowane, a w pozostałej części nie ma ni. W czasie drukowania rozprowadzana jest po całym sicie farba i w miejscach, jakich nie utwardzono dostaje się ona na materiał.


Nakładając kolejne kolory otrzymuje się barwny obraz, złożony z niezliczonej liczby miniaturowych kropelek. Po skończeniu drukowania sita się płucze i maszyna do koszulek oparta na tej technologii zająć się może następną partią. W rzeczywistości sitodruk (karuzela do sitodruku) wykorzystuje się na praktycznie każdym materiale, jaki ma odpowiednią twardość, a przez łatwe przygotowanie matryc jest to stosunkowo tania metoda na wydruki swoich własnych wzorów i motywów.
2018/09/08, 07:23:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.