W ostatnich latach budowa ulic i autostrad w Polsce ruszyła pełną energią i dzięki temu coraz szybciej doganiamy takie kraje jak Niemcy, które mają najlepszą sieć dróg

Jako zwykły użytkownik dróg mamy prawo nie nie myśleć o tym jak powstają autostrady, po których się przemieszczamy. Raduje nas zatem fakt, że są budowane.
serwis laptopa
Admin: Michael Coghlan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


To jest dla nas najważniejsze. Jesteśmy tylko czasami w stanie stwierdzić czy szosa prędko się szwankuje i czy samochód świetnie trzyma się jezdni. Jak można się domyśleć budowa dróg jest bardzo trudnym procesem.


Trzeba jednak sporadycznie zastanowić się z jakiej przyczyny asfalt drogowy ma różny kolor - brązowy albo czarny oraz dlaczego na jednej drodze jest równy, a już na kolejnej chropowaty. Wpływa to z faktu, że istnieją różnego typu asfalty. Nawet w u nas nad Wisłą wytwarzanych jest kilka rodzai. Asfalt drogowy jest niejako lepiszczem. Na jego jakość mają wpływ przeróżne przyczyny. Przykładowo kruchość oraz stopień ścieralności. Prawdą jest, że czym lepszy asfalt tym jest droższy, ale asfalt drogowy należy do tej klasy produktów, na których nie powinno się oszczędzać, gdyż ich naprawa będzie kosztowała nawet więcej. Asfalt drogowy zanim zostanie oddany do użytku jest badany w ramach norm dopuszczenia do użytku.
Do owego procesu używa się różnego rodzaju profesjonalnych urządzeń, które są w stanie ocenić wartość asfaltu. Jeżeli chodzi o nazwy, to asfalt drogowy jest uzyskiwany z ropy naftowej i nie należy go mylić ze smołą czy innymi tworzywami wykorzystywanymi przy budowaniu autostrad.
2019/09/09, 07:25:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.