Gdzie mają zastosowanie zasady znane z zajęć fizyki

Niewielu z nas ceni zajęcia z fizyki w szkole, pewna część z nas uważa fizykę za nudną. Tymczasem wiele maszyn jak też przyrządów funkcjonuje na ogromnie prostych zasadach o który uczyliśmy się w podstawówce bądź w liceum, tylko nie zdajemy sobie sprawy z tego faktu. Przykładowo schładzarka bądź chłodnica samochodowa a również urządzenia których używamy praktycznie w każdym mieszkaniu. Takim przykładem może być schładzarka czy grzejnik które to działają dzięki różnicy temperatur pomiędzy dwoma środowiskami (powietrzem w pomieszczeniu a płynem w grzejniku). Takowe urządzenia to tzw. wymienniki ciepła.

góry
Admin: Mig Gilbert
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Oczywiście grzejnik czy inne urządzenie domowe (czajnik) to jedynie część możliwości. Dużo większe znaczenie mają przemysłowe wymienniki ciepła. Zapewne najbardziej modnym ostatnimi czasy przyrządem który użytkuje wymienniki ciepła są proekologiczne układy, tzw.

Jeśli ta publikacja dała Ci do myślenia, to zerknij na omówienie (http://www.grupapartner.pl/utrzymanie-ruchu.html), które analizuje podobną problematykę. Tamten materiał zapewne również Cię zaintryguje, więc kliknij tutaj.

pompy ciepła - wymienniki ciepła schowane są pod ziemią i dzięki różnicy temperatur środowiska nagrzewają powietrze w budynku.

Powstało wiele rozmaitych typów tych urządzeń. Zazwyczaj wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym i przykładowo w browarze - gigantyczne wymienniki ciepła służą do chłodzenia cieczy która na końcu procesu technicznego staje się piwem. Nawiasem mówiąc wynalazca schładzarki zatrudniony był do zaprojektowania instalacji chłodzącej dla browaru. W mleczarniach częstokroć stosuje się wymienniki ciepła od płytowe. Wybór zwykle pada na tenże rodzaj narzędzia z tej przyczyny, że są one bardzo proste w czyszczeniu, a oczywista jest konieczność zachowania sterylności w instalacjach produkujących artykuły żywnościowe.


Może zainteresują ciebie także

jak utrzymać odpowiednią wilgoć w domu

nagrzewnice olejowe
Na podstawie danych z: www.klimatop.pl
Grzyb w mieszkaniu wcale nie musi być tragedią. Oznacza to z całą pewnością, że poziom wilgoci w {mieszkaniu jest za wysoki. Jak szybko zlikwidować problem i nie dopuścić do tego, by w przyszłości jeszcze się pojawił?

Innym przemysłem gdzie na masową skalę wykorzystuje się wymienniki ciepła będzie przemysł chemiczny. Sporo procesów chemicznych wymaga żeby surowce składowe były bądź schładzane, bądź podgrzewane (nierzadko naprzemiennie), dla przykładu możemy tu podać bardzo wydajne generatory azotu użytkujące różnice temperatur wrzenia różnych gazów. Za pomocą tego urządzenia uzyskuje się bardzo czysty gaz który wykorzystywany jest między innymi w rolnictwie. Wykorzystywany jest on także do wytwórczości oklein meblowych a także materiałów wybuchowych.
2023/06/19, 08:02:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.