Czy opłaca się badać grunt przed zakupem działki pod dom? Jakiego rodzaju badania warto zlecić?

Osoby planujące budowę własnego domu często myślą o podstawowych rzeczach, jak kupno działki i załatwienie różnych standardowych formalności. Natomiast mało kto myśli o tym by zrobić badania gruntu przed rozpoczęciem inwestycji. Nie trzeba je robić obowiązkowo więc chcąc zaoszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Czemu jednak opłaca się tego typu badania wykonać oraz co nam one dadzą?


grunt na sprzedaż
Admin: Nicholas A. Tonelli
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Prawo budowlane uznaje domy (zobacz dławnice kablowe) jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na grunt małe obciążenie dlatego nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Sądzi się także, że nośność niemal wszystkich terenów w naszym kraju jest na tyle duża, że możemy spokojnie stawiać na nich domy. Jednak problem jest wtedy gdy chcemy zbudować dom na nieznanym gruncie, wtedy nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić gdyż może okazać się, że działka nie nadaje się do zabudowy. Oprócz tego ażeby dobrze zaplanować fundamenty lepiej wiedzieć jaki jest stan podłoża.

Dokumentację na temat badań gruntu wykonuje specjalista z dziedziny geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; zob.: sondowanie statyczne. Często też są one uzupełnione badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, jakie dają dodatkowe informacje dotyczące składu gruntu. Jednym z badań polowych gruntu jest sondowanie statyczne. W czasie tego typu czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie jakich można określić chociażby budowę geologiczną podłoża, rodzaj zagęszczenia, plastyczność czy wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU daje możliwość oszacować nośność jak też osiadanie, co jest istotne przy planowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Jedynie w takiej sytuacji można otrzymać poprawną interpretację wyników.
budowa domu
Na podstawie danych z: pixabay.com


Do dokładnego przebadania gruntu stosuje się szereg badań wraz ze sprawdzeniem poziomu dla wody gruntowej. Takie badania dadzą nam pewność, że nie będzie trzeba zmagać się ze spękaniami ścian domu, nie będziemy martwić się zalegającą wodą w piwnicy, unikniemy dodatkowych kosztów związanych z koniecznością zmian projektu w trakcie budowy. Co istotne, będziemy mieć pewność, iż nasz dom jest w pełni bezpieczny dla jego przyszłych mieszkańców. Te wszystkie informacje są ogromnie ważne i bez robienia tego typu badań nie będziemy mieć pewności czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak naprawdę koszty tego typu badań wobec wydatków na zakup działki i całej budowy są znikome. Z tego powodu planując taka inwestycję dobrze jest wziąć pod uwagę i te koszty.

Źródło informacji:
2023/06/25, 15:50:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.