Czy łańcuch rozrządu jest lepszy od paska oraz kiedy należy go wymienić?

Dziś, kiedy pojazdy przypominają komputer na kółkach a motory mają niezwykle skomplikowane układy oczyszczania spalin, to tego typu części jak rozrząd wciąż wygląda tak samo jak kilkadziesiąt lat temu.


Dzisiaj paski rozrządu są wzmacniane przykładowo kevlarem.




Ale to od paska rozrządu w bardzo wielu przypadkach jest zależna praca jednostki napędowej w naszym samochodzie. Kiedy w kolizyjnym silniku pasek rozrządu pęknie, zawory uderzą w tłok, w takiej sytuacji może dojść do awarii wałków, a w skrajnych przypadkach do zniszczenia głowicy. Motorów bezkolizyjnych dzisiaj już się nie stosuje. Współczesne silniki poważnie wysilone trapi plaga bardzo nietrwałych łańcuchów rozrządu. Niszczą się koła zębate, napinacze oraz pękają łańcuchy. Zestaw rozrządu z łańcuchem nie zawsze jest miną, tak jak nie każdy pasek wytrzymuje choć połowę deklarowanego przez twórcę przebiegu.


usługa
Admin: paul goyette


Istotnym wrogiem paska rozrządu jest czas. Guma starzeje się dość prędko, polecany zatem jest interwał wymiany co 4 do 6 lat albo 90-160 000 kilometrów. Łatwiejsze zużywanie paska rozrządu powodują też styl jazdy oraz okoliczności używania. Jeżeli samochód (Zobacz nauka jazdy chełm Sigma) porusza się w ciężkich warunkach, w takiej sytuacji interwał rozrządu jest krótszy. Niezwykle wielokrotnie pasek napędza także osprzęt silnika, więc żywot jego może skończyć przykładowo pompa wody, która nie jest sprawna. Guma nie lubi też kontaktu z eksploatacyjnymi płynami, zatem nawet nowy pasek po kontakcie z silnikowym olejem trzeba od razu wymienić. koszty zamiany paska rozrządu są mniejsze niż w przypadku łańcucha rozrządu. W autryzowanym warsztacie niezależnym posiadacz pojazdu wydaje z zasady od około 350 do 1500 złotych.




Tak duża różnica w cenie wynika między innymi z dostępności elementów oraz potrzeby używania blokad. mechanicy-amatorzy pasek wymieniają sami. Jest to zupełnie dobry pomysł, jednak jedynie wtedy, kiedy taki mechanik wie co wykonuje.
2022/01/22, 07:46:30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.