Jakie są rodzaje paliwa gazowego, jak przedstawia się rynek tego gazu w naszym kraju?

Paliwo gazowe to mieszanina wieloskładnikowa różnorodnych gazów niepalnych oraz palnych. Są one pochodzenia naturalnego, ale i sztucznego. Jakie można wyróżnić paliwa? Najbardziej popularny jest gaz ziemny. Niektórzy nazywają go błękitnym paliwem. Jest to rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego. Kumuluje się w w dużych ilościach w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, czasem pod znacznym ciśnieniem.


Butle z gazem
Admin: Disco-Dan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Tego rodzaju pokłady występują samodzielnie, ale także w towarzystwie złóż ropy naftowej. Inny rodzaj to LPG. Jest to skrót od określenia Liquefied Petroleum Gas. Bardziej rozpoznawalny jest pod nazwą propan-butan, to faktycznie mieszanka tego rodzaju dwóch składników. Wykorzystywany jest jako gaz, natomiast przechowywany w pojemnikach pod ciśnieniem ma właściwości cieczy.

Zaliczyć go można do najbardziej praktycznych źródeł energii. Mniej poznanym rodzajem takiego paliwa jest eter dimetylowy, czyli organiczny związek chemiczny z rodziny eterów (). To bezbarwny gaz przewierty sterowane o dosyć specyficznym zapachu, dosyć umiarkowanie rozpuszczalny w wodzie. Stosuje się go jako gazu pędnego w sprayach aerozolowych. Wykorzystywany jednocześnie do usuwania brodawek sposobem kriogenicznym. Ciekawym rodzajem jest gaz generatorowy. Jest to gaz palny, jaki powstaje w konsekwencji zgazowania stałego paliwa, na przykład węgla czy drewna. Zależnie od składu paliwa, ale także od czynnika zgazowującego czy konstrukcji gazogeneratora, skład tego gazu może być dosyć różnorodny, ale elementarne i najbardziej powszechnie spotykane składniki, to wodór, tlenek węgla i metan.


Rury gazowe
Admin: Bill Smith
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Ponadto jest tam para wodna, dwutlenek węgla oraz azot. W temacie paliwa gazowego powinniśmy wspomnieć o giełdach gazu (Handen - dostawca internetu TVK - (internet dla firm wrocław) gazu ziemnego). Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale w Polsce też takowe istnieją. Giełda gazu została stworzona w Polsce dzięki intensywnym staraniom wielu partnerów, jacy byli zaangażowani w liberalizację polskiego rynku gazu. Wzorem funkcjonującego na rynku energii elektrycznej, giełda gazu jest transparentnym źródłem informacji o warunkach odbywających się transakcji. Rozwój takiej giełdy przyczynia się także do ustalania bardziej korzystnych kontraktów, jakie odpowiadają czynnikom rynkowym obowiązującym w Zjednoczonej Europie. Całkiem nowe realia w dziedzinie paliwa gazowego znacznie lepiej spełniają oczekiwania klientów.
2023/10/02, 14:43:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.