Komin przemysłowy to fragment krajobrazu, jaki bardzo długo kojarzony był z Górnym Śląskiem. Wszystko dlatego, iż działało tu wiele kopalń i każdego rodzaju przedsiębiorstw. Współcześnie te kominy da się zauważyć niemalże wszędzie.

Admin: Kris Duda
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jeśli nawet teraz spytać statystycznego Polaka, gdzie można spotkać najwięcej kominów, z pewnością wskaże on Śląsk. Niewątpliwie tej region, tuż po przyłączeniu do Polski, był najmocniej uprzemysłowiony: sporo kopalni, hut, wszelkiego typu fabryk oraz zakładów przemysłowych. Wtedy najczęstsze było zastosowanie węgla, więc taka liczba kominów nikogo nie dziwiła. W pewnym sensie można stwierdzić, iż doskonale wpisują się one w krajobraz – bez nich tereny tego regionu wydają się niepełne. Mimo że sporo z nich kompletnie już nie działa, lub pracują bardzo rzadko z reguły nie są niszczone, stanowią pewien symbol niezwykle charakterystyczny dla tego województwa, przywołują minione czasy. Interesujący był sposób, w jaki tworzony był każdy komin przemysłowy. Zazwyczaj odpowiadali za to sławni
projektanci. Postawienie, jakby nie było budowli, która ma nierzadko powyżej 50 m a dodatkowo ma małą średnicę i jeszcze zwęża się ku górze, jest bardzo skomplikowane i wymaga ogromu doświadczenia.