Lutowanie jako istniejąca od bardzo dawna metoda spawalnicza

Lutowanie to najdawniejszy proces spawalniczy. Jest to metoda połączania materiałów która zapewnia połączenie o fizycznej jedności, wykonane spoiwem o temperaturze topnienia niższej niż temperatura topnienia materiałów połączanych. Materiały dodatkowe stosowane podczas lutowania to lut wraz z topnikiem lutowniczym, które są niezbędne do wykonania połączenia lutowanego.
spawanie
Admin: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W procesie lutowania elementy łączone trzeba bezpośrednio przed zlutowaniem dokładnie oczyścić z warstwy tlenków, niemetalicznych powłok ochronnych, tłuszczu oraz z zabrudzeń. Wykonuje się to w sposób mechaniczny (szczotkowanie, piaskowanie, obróbka ścierna) cięcie (szczegóły w podanym źródle) chemicznymi (trawienie i odtłuszczanie). W następnej kolejności już na oczyszczone elementy nakładamy lut i topnik. Lut nakładany jest zazwyczaj w postaci odpowiedniej kształtki bezpośrednio na szczelinie lutowniczej albo u wylotu szczeliny. Topnik natomiast w postaci płynnej cięcie (odsyłam do tego serwisu) pasty rozprowadza się po powierzchniach stykowych łączonych elementów i bezpośrednio przylegających do nich powierzchniach części, a też nakłada się na kształtkę spoiwa.


Może zainteresują ciebie także

Czym są komory chłodnicze, jaką wykonują rolę oraz w jaki sposób są zbudowane?

Chłodnia
Admin: Bruce Guenter
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Komory chłodnicze to rozległe pomieszczenia, w jakich magazynowane są różnorodne towary wymagające odpowiedniej temperatury. W komorach chłodniczych nieraz magazynuje się jedzenie, przykładowo mięso, do tego trzyma się tam również niektóre leki. W komorach chłodniczych nieustannie musi panować stała, niezmieniona temperatura, wskutek tego są one wykonywane niesłychanie szczegółowo, pieczołowicie oraz nadzwyczaj ściśle.


Spoiwa najczęściej spotyka się pod postaciami drutu, płytek, pałeczek, czy też proszków. Składy spoiw określa norma DIN EN 29453.

Topnik to substancja chemiczna obniżająca temperaturę lutowia,hamująca jego utlenianie, pozwalająca na szybsze rozprowadzenie i głębsze dotarcie w nierówne faktury metalu. Topniki mogą występować postaciami najczęściej żrących cieczy, specjalnie przygotowanych past albo formę stałą (np. kalafonia). Chlorek cynku rozpuszczony w wodzie, stosowany może być podczas lutowania utrudniony, spajaniu metali gładkich mających niedużą porowatość struktury, lub przy oczyszczaniu struktur.

Lutowaniu służy lutownica. Składa się ona z kolby która służy jako uchwyt a także grotu do lutowania, więc części bezpośrednio stykającej się ze spoiwem. To najprostszy rodzaj lutownicy. Są również lutownice z elektrodami do lutowania, gazowe w których można lutować z grotem do lutowania jak również bez niego - elektrody węglowe miedziowane. W tym drugim przypadku grot zastępuje strumień gorącego gazu. Inne istotne akcesoria to luty.
2020/10/07, 17:22:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.