Współczesna wieś

Obecnie mieszczuchy gremialnie przeprowadzają się na wieś utrudzeni miejskim zgiełkiem. My, obywatele miast tęsknimy za spokojną rajską wsią którą pamiętamy z ferii szkolnych sprzed lat. I naturalnie znajdujemy tam niekiedy podobne wrażenia jednak przez ostanie kilkadziesiąt lat wieś przeszła diametralne zmiany. Dofinansowania z środków unijnych pozwoliły na dosłowny skok techniczny w krajowym rolnictwie. Dotyczy to tak sposobu gospodarowania jak również życia prywatnego.

maszyna rolnicza
Admin: F. D. Richards
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nowoczesny rolnik to nic innego jak przedsiębiorca produkujący konkretny wyrób, współzawodniczący na równych zasadach ze swoimi sąsiadami zarówno w kraju jak także poza granicą. Liczy się przeto dobry biznesplan, erudycja, kompetencje jak też - jak to we współczesnym świecie - technologia. Nawet najmniejsze gospodarstwa mogą pochwalić się nowoczesnym traktorem czy profesjonalną kosiarką rotacyjną. W pewnym sensie zatem wieś aktualnie nie różni się wiele od miasta.

Może zainteresują ciebie także

Jak odpowiednio zabezpieczyć sprzedawane warzywa?

Pole zboża
Admin: Pieter van Marion
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nie od dzisiaj wiadomo, że rolnictwo jest bardzo istotną gałęzią naszej gospodarki, mimo że od kilkunastu lat spostrzegamy jego malejący udział w wytwarzaniu produktu narodowego. Pełni ono bowiem wyjątkową rolę, którą jest dostarczanie codziennego pożywienia. Człowiek bez spożycia wystarczającej ilości pokarmów nie potrafi odpowiednio funkcjonować, o czym wszyscy doskonale wiemy. W naszych staraniach także niejednokrotnie zmierzamy do tego, by możliwie jak w największym stopniu urozmaicać własną dietę.


Mylne są nasze miejskie wyobrażenia o sielskim, nieco flegmatycznym tempie życia na wsiach. Jest ono trochę inne, jednakże nie odróżnia się od miejskiego jakoś drastycznie. Rolnictwo jest to biznes [zobacz słupki przemysłowe) taki sam jak jego miejskie odpowiedniki. Podlega analogicznym prawom jak każdy inny. Przykładem może być to, że na krajowym rynku mamy dojście do towarów wszystkich koncernów światowych. Nie jest więc kłopotem zakup części do kosiarki rotacyjnej , która nam się zużyła. Nie ważne jest więc, czy producent ma siedzibę w Polsce czy za granicą. O tym iż rolnictwo to poważny biznes świadczy również fakt, iż ta gałąź gospodarki daje pracę wielu innym, przykładowo rolnictwo jest istotnym klientem firm oferujących wyroby ze stali odpornej na tarcie.

Oferują one nie jedynie części do kosiarki rotacyjnej ale również tak charakterystyczny przyrząd jak świder ziemny stosowany przykładowo przy drążeniu studni czy stawianiu płotów . Zatem dzisiejsza wieś nie bardzo odróżnia się od miasta jeśli potraktuje się te oba tereny jako obszary działalności ekonomicznej. Również dystans kulturowy coraz bardziej zmniejsza się. Mamy podobne wymogi i dzięki współczesnej technologii a również podwyższeniu poziomu życia realizacja tych potrzeb jest dużo prostsza aniżeli kiedyś.
2019/08/10, 07:25:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.