Do czego używa się stali specjalnych?

Czym jest stal specjalna? Najprostsza odpowiedź to taka, że jest to stal o specjalnym przeznaczeniu. Znaczy to jednak też coś więcej - w stali tego typu znajduje się więcej dodatkowych stopów, za pomocą których stal taka posiada wyjątkowe w stosunku do stali powszechnie używanej cechy. Stale specjalne mają właściwości, które powodują, że przy obróbce wymagane jest spełnienie wyjątkowych warunków, przykładowo potrzebna jest bardzo skomplikowana obróbka cieplna. Pod względem klasyfikacji dzielimy stal na: stal nierdzewną, stal kwasoodporną, stal żarowytrzymałą, żaroodporną, magnetyczną i odporną na zużycie.
Konstrukcje stalowe
Na podstawie danych z: http://www.promus.katowice.pl
Pierwsza z wymienionych stal nierdzewna cechuje się tym, że jest bardziej wytrzymała na korozję, jakiej źródła mogą być w działaniu przykładowo kwasów, albo gazów. Za przykład takiego surowca możemy wziąć tutaj stal chromową.

W tej sytuacji za wytrzymałość na rdzę odpowiedzialny jest chrom, jaki jest dodany w ilości nie mniejszej niż jedenaście procent. Stalą kwasoodporną określa się specjalnego typu laser (cięcie laserem), która wytrzymała jest na działanie kwasów o mniejszej sile od kwasu siarkowego. W celu wyprodukowania takiego rodzaju stali, należy dodać do stali odpowiednią mieszankę dodatków stopowych oraz więcej niż w przypadku stali nierdzewnej chromu oraz niklu.

Fabryka
Admin: Henkka
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Następna z wypisanych wcześniej stali to stal żaroodporna. Materiał ten zgodnie ze swoją nazwą posiada bardzo dużą wytrzymałość na wysoką temperaturę oraz musi ona wykazywać niezwykle dużą wytrzymałość w szerokim zakresie temperatur. W przypadku stali żaroodpornej posiada ona dużą wytrzymałość na działanie korozji w środowisku o bardzo wysokiej temperaturze.

Może zainteresują ciebie także

W przypadku, jeżeli planujesz zagospodarować obiekt przemysłowy, musisz pamiętać o kupnie odpowiednich materiałów

blachy żaroodporne
Na podstawie danych z: www.morguefile.com
Urządzanie budynku przemysłowego to nie taka łatwa kwestia. W podobnym miejscu potrzeba koniecznie zatroszczyć się o odpowiednie warunki, bo miewają one wpływ na bezpieczeństwo pracujących w środku ludzi.


Stal magnetyczną uzyskuje się z kolei poprzez niewielką ograniczenie ilości węgla w jej składzie. Stale odporne na zużycie natomiast wyróżnia większa ilość węgla, przez co jest wytrzymała na ścieranie. Zawiera także mangan. Przykładem stali o wysokiej wytrzymałości jest tak zwana stal (polecamy cięcie wodą) borowa, która zawiera w sobie bor. Stal borowa oraz inne przykłady stali specjalnych używane są w wielu branżach (Więcej o stali specjalnej na stronie: metal borowy).

Używa się ich w przemyśle lotniczym, w przemyśle chemicznym, czy górniczym. Nietypowe właściwości tego rodzaju materiałów sprawiają, że mogą być one stosowane do produkcji ogromnych maszyn o specjalnym przeznaczeniu, mogą także być stosowane do produkcji elementów stalowych, rur odpornych na rdzę albo pojemników na kwasy, czy też inne żrące substancje. Stosowana jest również w przemyśle zbrojeniowym oraz wielu rozmaitych gałęziach gospodarki.
2020/10/07, 17:23:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.