Zbiory norm w pewnych aspektach życia i ich znaczenie

Przemysł i produkcja to dwie rzeczy, niezwykle obszerne dziedziny, bez których nie można dzisiaj właściwie obejść. Także ludzie zamieszkali poza miastem, mimo że jeszcze parę dekad temu byli zupełnie samowystarczalni, obecnie czerpią pełnymi garściami z rozwiązań technologii, nabywanego w mieście pożywienia, urządzeń, narzędzi.

fabryka
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com/
Nawet budynki postawione poza miastem odległe są od przypominania starych, zabytkowych chat konstruowanych z pni drewna w tak zwany jaskółczy ogon.
Owoce przemysłu są wszędzie, także wszędzie dostrzegalna zaczyna być elektronika, medycyna. Ci, co nie mają styczności codziennie z co najmniej jednym z wymienionych, niezwykle ważnych aspektów życia, prawdopodobnie są mnichami w Tybecie albo są pustelnikami.

Z początku laikowi nie wydaje się to jasne, lecz potrzebna jest kontrola całości. Tak, jak ruchem drogowym w miastach powinien sterować zbiór zasad ruchu, zawarty w kodeksie drogowym, tak przemysłowi i pozostałym branżom towarzyszą tak zwane normy. Taki zbiór zasad nie jest prawem, nie jest przymusem, ale zgodność z treścią niektórych norm jest gwarantem różnych praw. Jedną z najistotniejszych norm w przemyśle jest dokument iso 9001 (tutaj: ), która określa właściwą jakość produktu, generalnie dowolnego użytkowego produktu. Gdy taką normę spełnia suszarka do włosów, można mieć pewność, że posiada właściwą skuteczność, jest zabezpieczona przed przegrzaniem, a gdy wleci do wanny z osobą w środku, nie dopuści do tragicznego porażenia.

Inną niezwykle istotną w tych latach jest norma iso 27001, której misją jest sprawowanie bezpieczeństwa informacji. Gdy jakiś software, usługa lub strona w sieci zawiera w opisie zdanie, że spełnia ten zbiór wytycznych, można mieć pewność, że w kontroli nad bezpieczeństwem informacji, jakie użytkowane są w taki lub inny sposób przez ten program lub inny informatyczny twór, a tymi informacjami mogą być przykładowo osobiste dane internauty, czuwali fachowcy. Jeszcze jedną ważną dla świata cyfrowego wytyczną jest norma 20000 – jest to pakiet zasad w zakresie sprawowania kontroli usług informatycznych w organizacjach.

Jeżeli opisywany temat Cię zainteresował i poszukujesz więcej danych, to pod tym łączem (http://roofcor.pl/) odnajdziesz ich wiele - będą one podobne tematycznie, ale równie ciekawe.

Na koniec norma ważna dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa – norma iso 15378 (więcej o autorze), która rygorystycznie określa skład, formę i właściwości opakowań, w jakich sprzedawane i przechowywane są lekarstwa.
Na podstawie danych z:
2023/06/05, 07:54:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.